A A A K K K

Щодо отримання звільнення від орендної плати під час дії карантину

Питання 1: Як отримати звільнення від орендної плати на час карантину?

Відповідь: Право на звільнення від орендної плати за певних умов передбачено Цивільним кодексом України (стаття 762). Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 13 квітня 2020 року № 553-IX, який набрав чинності 18 квітня 2020 року, внесені зміни до Цивільного кодексу з метою конкретизації умов, за яких орендарі мають право на звільнення.

Фонд державного майна України надав роз’яснення щодо порядку застосування звільнення орендарів державного майна від сплати орендної плати у зв’язку із згаданими змінами до Цивільного кодексу.

Як слідує із роз’яснень Фонду, для отримання звільнення від орендної плати необхідно:

  1. Перевірити чи поширюються заборони з здійснення певного виду підприємницької та іншої діяльності, що запроваджені постановою Кабінету Міністрів України «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 11 березня 2020 року № 211 (із змінами і доповненнями) на вид діяльності (цільове призначення), за яким використовується державне майно за договором оренди;
  2. Якщо так, то орендар звертається із заявою до орендодавця із проханням звільнити такого орендаря від орендної плати за договором відповідно до статті 762 Цивільного кодексу України;
  3. Після отримання звернення орендаря орендодавець спільно з балансоутримувачем майна, що є об’єктом договору оренди, здійснює обстеження орендованого приміщення з метою отримання доказів призупинення орендарем діяльності на об’єкті оренди, про що складається акт;
  4. На підставі заяви орендаря і складеного представниками орендодавця і балансоутримувача акту обстеження орендодавець приймає рішення про звільнення орендаря від сплати орендної плати на період карантину.

 Детальна відповідь: лист Фонду від 30.04.2020 № 10-16-8306.

УВАГА! 11 червня 2020 року Фонд надав додаткові роз'яснення порядку звільнення орендарів державної власності від орендної плати на період карантину з метою уникнути різночитання роз'яснень, наданих  раніше в листі Фонду від 30.04.2020 № 10-16-8306.  
Ви можете ознайомитись із додатковими роз'ясненнями за посиланням:
Листі Фонду від 11 червня 2020 року № 10-16-11337
 

УВАГА!!! У зв’язку прийняттям:

– постанови Кабінету Міністрів України від 15 липня 2020 року № 611 «Деякі питання сплати орендної плати за державне майно під час дії карантину» (далі – Постанова);

– Закону України від 16.06.2020 № 692-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо державної підтримки сфери культури, креативних індустрій, туризму, малого та середнього бізнесу у зв’язку з дією обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби COVID-19» (далі – Закон), яким внесено зміни до пункт 14 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Цивільного кодексу України,

Фондом надано додаткове роз’яснення щодо відмінностей звільнення орендарів від орендної плати відповідно до Постанови або Закону: лист Фонду від 04.08.2020 № 10-16-15429.