A A A K K K

Веб-портал працює в тестовому режимі. Зауваження та побажання направляйте на адресу press@spfu.gov.ua

Захист інтересів держави

Виявлення, запобігання та усунення порушень чинного законодавства.

Захист державних інтересів у судах

  Протягом І півріччя 2018 року регіональним відділенням здійснено 62 контрольних заходи щодо виконання орендарями умов договорів оренди державного майна.

Під час здійснення контрольних заходів особлива увага зверталася на виявлення фактів незаконної оренди та суборенди, стан збереження об’єктів оренди, їх цільове використання, розміри орендованої площі та здійснення невід’ємних поліпшень майна. За результатами контрольних заходів виявлено 53 порушення орендарями умов договорів оренди державного майна, зокрема:

- 34 порушень в частині термінів внесення до державного бюджету орендної плати;

            - 13  порушень в частині терміну сплати завдатку.

            - 5 порушень в частині несвоєчасного страхування орендованого майна;

            - 1 – в частині мети використання об’єкта оренди.

Організація претензійної та позовної роботи в регіональному відділенні здійснюється відповідно до вимог ЦПК України, ГПК України, КАС України, Порядку ведення претензійної та позовної роботи у регіональному відділенні затвердженого наказом регіонального відділення від 16.03.2018 №00133 (із внесеними змінами) та інших нормативно-правових актів.

Регіональним відділенням постійно проводиться правове забезпечення реалізації повноважень у сфері приватизації, оренди, управління державним майном, у тому числі корпоративними правами держави, що належать до сфери його управління, а також представництво інтересів держави в судах та інших органах державної влади.

Протягом 6 місяців 2018 року регіональне відділення супроводжувало 23 справи, які розглядались та розглядаються в судах першої, апеляційної та касаційної інстанцій, з них 15 справ, в яких відділення виступає позивачем або відповідачем та 8справ, в яких відділення приймає участь як третя особа. Спеціалістами регіонального відділення протягом вказаного періоду прийнято участь в 57 судових засіданнях.

З метою захисту інтересів держави, протягом звітного періоду регіональним відділенням було направлено для реагування матеріали до прокуратури області, щодо порушення Орендарями умов договорів оренди, за результатами розгляду, яких Заступником керівника Тернопільської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі регіонального відділення подано 2 позови до суду, майнового характеру на загальну суму 15 337,37 грн. про стягнення з Орендарів заборгованості з орендної плати, пені та штрафу.

Також, регіональним відділенням було подано до господарського суду Тернопільської області заяву про видачу одного судового наказу про стягнення з Орендаря заборгованості з орендної плати та пені.

            За результатами розгляду заяви регіонального відділення господарським судом Тернопільської області було видано судовий наказ  у справі №921/79/18 про стягнення з Орендаря заборгованості з орендної плати в дохід Державного бюджету України в сумі 1070,02 грн.

Також, з метою досудового врегулювання спірних правовідносин, юридичним сектором протягом І півріччя 2018 року підготовлено та направлено 7 претензій, 2 з яких визнано та задоволено.

Протягом звітного періоду при розгляді майнових та немайнових спорів в судах різних інстанцій всього прийнято 6 позитивних рішення судів, які набрали законної сили, з них: 4 майнового характеру на суму 16360,04 грн.

Також, в ході розгляду справи №921/3/18 про стягнення заборгованості з орендної плати та пені Орендарем було сплачено заборгованість в сумі 1569,68 грн. до Державного бюджету України, результатом чого стало закриття провадження по справі.

При підготовці процесуальних документів акцентується увага на доказах та судовій практиці з аналогічних правовідносин з метою прийняття рішень на користь регіонального відділення. З метою збільшення кількості справ, прийнятих на користь регіонального відділення, детально вивчаються всі наявні матеріали справи та перспективи задоволення позову, в разі його подання.

Як свідчать дані проведеної претензійно-позовної роботи більшість судових рішень у справах за участю регіонального відділення виносяться на користь останнього, а це насамперед про розірвання договору оренди та стягнення до державного бюджету заборгованості з орендної плати, пені та штрафу, про розірвання та внесення змін до договору купівлі-продажу, про визнання незаконними та скасування рішень органів місцевого самоврядування, про зобов'язання вчинити певні дії.

З метою належного і своєчасного виконання завдань щодо захисту майнових прав та інтересів держави, регіональне відділення співпрацює з органами державної влади, органами прокуратури та правоохоронними органами, що дає змогу на законних підставах всебічно підходити до методів та способів захисту майнових інтересів держави (в тому числі у частині виявлення та запобігання ймовірним порушенням).

Станом на 30.06.2018 судами видано 21 виконавчий документ (20 майнового характеру на загальну суму5 672 928,84 грн.та 1 немайнового характеру), з них:

- на виконанні в органах ДВС перебувало 16 виконавчих документів майнового характеру на загальну суму 5 674 140,18 грн. та 1 виконавчий документ немайнового характеру, з яких частково виконано 2 виконавчі документи на загальну суму 1 679 336,76 грн. та повністю виконано 2 виконавчі документи майнового характеру на суму 3169,40 грн. та 1 виконавчий документ  немайнового характеру.

- на виконанні в Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладі фізичних осіб перебуває 2виконавчі документи на загальну суму 4 976,83 грн.

- на виконанні в ОДПІ перебуває 1 виконавчий документна суму 8 318,27 грн.

Залишились невиконаними 19 виконавчих документів майнового характеру на загальну суму 4 004 929,12 грн.

Відповідно до реєстру вимог кредиторів ПАТ "КБ"НАДРА" регіональне відділення визнано кредитором ПАТ "КБ"НАДРА" та акцептовані кредиторські вимоги регіонального відділення на суму 1050,30 грн. включено до 7 черги задоволення вимог кредиторів.

Відповідно до реєстру вимог кредиторів ПАТ "ІМЕКСБАНК" регіональне відділення визнано кредитором ПАТ "ІМЕКСБАНК" та акцептована сума кредиторських вимог  регіонального відділення становить 1322,17 грн., з них: по договору оренди №666 від 09.09.2010 – 784,37 грн. та по договору оренди №903 від 07.10.2013 – 537,80 грн.

Також, регіональне відділення визнано кредитором ПАТ «БРОКБІЗНЕСБАНК» та відповідно акцептовані грошові вимоги регіонального відділення у загальній сумі 4976,83 грн. будуть задовольнятися в 7 чергу.

Крім того, регіональне відділення звернулося до господарського суду із заявою про визнання кредиторських вимог на суму 3995,07 грн.(справа №926/4740-б/16).

Відповідно до Закону України “Про виконавче провадження” регіональне відділення як стягувач в процесі виконавчого провадження систематично знайомиться з матеріалами виконавчого провадження, робить відповідні копії наявних у справі документів. У регіональному відділенні запроваджена практика отримання від підрозділів органів примусового виконання рішень судів щомісячної письмової інформації про хід виконавчого провадження, вжиті заходи державним виконавцем з приводу примусового виконання рішень судів.

Серед проблемних питань, які виникають в роботі регіонального відділення, є довготривалі терміни примусового виконання судових наказів в органах державної виконавчої служби, у зв’язку з відсутністю коштів та майна в боржників.

Рішенням господарського суду Тернопільської області від 18.05.2016 у справі №921/703/15-г/18 (залишеним в силі постановою Львівського апеляційного господарського суду від 01.09.2016 у справі №921/703/15-г18 та постановою Вищого господарського суду України від 29.03.2017 у справі № 921/703/15-г/18) за позовом Першого заступника Прокурора Тернопільської області в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Тернопільській області до Міжгосподарського пансіонату з лікуванням «Лісова пісня» та Відділу державної реєстрації Борщівської районної державної адміністрації про визнання недійсними окремих положень статуту позовні вимоги Першого заступника Прокурора Тернопільської області задоволено в повному обсязі:

-   визнано недійсними пункти: 1.2, 1.4, 3.1, 3.2, 3.4, 5.1, 5.2, 5.3, 6.2, 7.1 Статуту міжгосподарського пансіонату з лікуванням «Лісова пісня» зареєстрованого виконкомом Борщівської народної ради народних  депутатів від 16.01.1995, в частині заснування та участі в управлінні вказаним суб'єктом господарювання колективних сільгосппідприємств (господарств-дольовиків);

-   скасовано запис в Єдиному Державному Реєстрі у розділі «перелік засновників (учасників) юридичної особи…» про те, що засновниками міжгосподарського пансіонату з лікуванням «Лісова пісня» є «колективні сільгосппідприємства (господарства-дольовики)».

З метою підвищення кваліфікації, протягом звітного періоду спеціаліст регіонального відділення взяв участь в 4 постійно-діючих семінарах, що проводились Головним управлінням юстиції у Тернопільській області та в 2 відеоконференціях юридичних служб ФДМУ та регіональних відділень. Крім того, постійно надаються усні консультації та роз’яснення з питань застосування чинного законодавства.

Регіональним відділенням постійно ведеться контроль за станом виконання судових рішень та вжиттям заходів примусового виконання. При невжитті державними виконавцями заходів щодо примусового виконання виконавчих документів, направляються звернення до вищестоящих організацій та правоохоронних органів.